SZLAK ROSPUDA

Miejscowość Supienie, na końcu wsi przy asfaltowej drodze Filipów-Czarne (dojazd autobusem z Suwałk), biegnącej przesmykiem między jeziorami Czarne (Filipowskie) i Rospuda Filipowska. Kajaki wodujemy z prawej strony przed mostem drogowym w piaszczystej zatoczce otoczonej lasem (Tu jest nasze miejsce biwakowe).

OPIS SZLAKU

Rospuda przepływa przez dziewięć jezior i pokonuje różniące się od siebie fizjograficznie dwie krainy: Pojezierze Suwalskie z bogatą rzeźbą polodowcową oraz płaską, sandrową równinę Puszczy Augustowskiej. Taki przebieg wpływa na jej różnorodny charakter i zmienność otoczenia, od niemalże górskiej rzeki o wysokich, często zalesionych brzegach i przełomach z kamienistym dnem do leniwie meandrującej wśród szuwarów w zabagnionej dolinie typowej rzeki nizinnej. Przeciętny spadek rzeki między jeziorami Rospuda Filipowska a Rospuda Augustowska wynosi 0,94 %o, a na krótkich odcinkach miedzy jeziorami w górnej części dochodzi nawet do 3,5 %o, co jest już pokaźną wielkością, jak na rzekę nizinną. Na niektórych odcinkach spływ jest naprawdę trudny z powodu występowania w korycie licznych przeszkód w postaci powalonych drzew, wystających z wody głazów i starych pali przy mostach, licznych płycizn przy niższych stanach wody, silnego prądu na wąskich zakolach oraz jazów, progów i niskich kładek. Przeszkody te dla jednych stanowią zniechęcające utrudnienia, dla innych podstawowe atrakcje. Ogólnie można powiedzieć, że dla wprawniejszych wodniaków ten szlak kajakowy będzie z całą pewnością bardzo ciekawy. Daje się go pokonać zapakowanym w sprzęt biwakowy kajakiem w 3 do 4 dni, wykorzystując do noclegów liczne, ładnie położone pola namiotowe. Jego zaletą jest możliwość przedłużenia w sposób naturalny spływu o rzekę Bliznę, którą w 2 dni dostajemy się do Aten nad Jeziorem Blizno, skąd przewozimy kajak do Bryzgla nad Jeż. Wigry, by z tego miejsca wyruszyć dalej na szlak Czarnej Hańczy i Kanału Augustowskiego do Augustowa. Wariant taki pozwala poznać w jednej wycieczce kajakowej cały, tak atrakcyjny krajoznawczo, region Pojezierza Suwalskiego i Puszczy Augustowskiej.

 Długość szlaku wynosi 68 km, a jego przepłynięcie zajmuje ok. 5 dni. Możliwe jest przedłużenie trasy o ok. 3 dni szlakiem rzeki blizny.Jest to szlakiem o bardzo różnym charakterze rzeki i jej otoczenia – od prawie górskiej rzeki o wysokich, często zalesionych brzegach i  przełomach  z kamienistym dnem do wolno płynącej nizinnej rzeki o brzegach zabagnionych i porośniętych szuwarami. Przeszkody na trasie w postaci kamienistych płycizn z szybkim prądem oraz wykroty drzew grodzące koryto rzeki, dla jednych są utrudnieniami i z tych względów zniechęcają ich do wyboru tej trasy, dla innych stanowią zaś dodatkowe atrakcje w czasie spływu.  Rospuda wypływa  z Jez. Czarnego na wys.175 m n.p.m. i  przepływa przez dziewięć jezior,  pokonując różniące się od siebie dwie krainy – Pojezierze Suwalskie z bogatą rzeźbą polodowcową oraz płaską, sandrową równinę Puszczy Augustowskiej.  Na trasie spływu kilka ciekawych miejscowości: m.in. Filipów oraz mała wieś  Matłak gdzie odkryto najstarsze ślady pobytu człowieka na Suwalszczyźnie z okresu środkowej epoki kamiennej (7500 – 4000 lat p.n.e.). Po dopłynięciu do ujścia rzeki Szczeberki z lewej strony wpływamy na nią. Płynąc pod prąd dotrzemy nad jezioro Blizno do miejscowości Ateny (przedłużamy w ten sposób trasę spływu Rospudy o 36 km w obie strony). Po dotarciu do Aten i noclegu wracamy  na Rospudę. Spływ kończymy w Augustowie.